Příběh chytrého vlákna

Kdybych měl popsat vlákno vlny Merino jedním slovem, použil bych asi slovo „chytré“. Tento výraz se obvykle používá při popisu uměle vytvořeného high-tech materiálu, který má schopnost reagovat na vnější prostředí. Tohle přesně dělá Merino. Jen je čistě přírodní.

Vlákno Merina se vyznačuje výjimečnou kombinací vysoce funkčních vlastností, což může vytvářet dojem, jakoby bylo pečlivě vykonstruováno týmem špičkových inženýrů, zatímco prostě jen vyrostlo na hřbetě pasoucích se ovcí.

Vlna, ze které šije XTM, pochází z Merino ovcí chovaných v Austrálii, prokazatelně čistější části světa (a také o dost uvolněnější).

Dosažení této ideální kombinace funkčních vlastností trvalo tisíce let. Generace Merino ovcí spásaly úrodné pastviny jižní polokoule v proměnlivém počasí a různých nadmořských výškách, a tím si na hřbetě postupně vytvořily ideální ochranu proti živlům a nestálému klimatu.

Když je zima, Merino vás zahřeje. Když je horko, tak vás ochladí. Odvádí od těla vlhkost a pot, a tím zamezuje vzniku zápachu. Pohlcuje UV záření, odpuzuje prach, příčinu alergií a astmatu, a umožňuje vaší kůži dýchat.

Merino vlákno je pružné, pevné a neškrábe. Vytváří prostředí nepříznivé pro bakterie, přirozeně se rozkládá a nezatěžuje životní prostředí. To jen na úvod pár důvodů, proč je dobré si oděvy z Merina pořídit.
 

Jak to funguje

Vlákno vlny Merino se vyznačuje určitým druhem vlnitosti či varhánkovitou strukturou, anglicky „crimp“, díky které získává své jedinečné vlastnosti. V chladném prostředí se v této vlnité struktuře shromáždí miliony vzduchových kapsiček, které tam vytvoří bariéru proti proniknutí studeného vzduchu ke kůži.

Podobným způsobem jako vzduch zachycuje vlákno i vlhkost. V horkém prostředí se tato vlhkost uvolňuje a ochlazuje vzduch mezi vaší kůží a Merino úpletem.

V tomto mechanismu spočívá termoregulační schopnost vlny Merino.
 

Pot a zápach pod kontrolou

Tento účinný systém zpracování vlhkosti je také zodpovědný za to, že pokud Merino máte na sobě, nebudete zapáchat, i když se zpotíte.

Vlákno Merina odvádí vlhkost od kůže do vnější vrstvy úpletu, odkud se vypaří. Pot se tak nestihne rozkládat a vytvářet příznivé prostředí pro bakterie a vznik zápachu. Oděvy z této vlny můžete nosit i týdny, aniž byste je museli prát.

V posledních letech se Merino stále častěji stává preferovanou volbou pro výrobce obuvi, především sportovních bot a papučí, ve kterých jeho kapacita pohlcovat zápach a odvádět vlhkost nachází plné uplatnění.
 

Suché za pár minut, perfektní na cesty

Když už se po týdnech nošení odhodláte svůj outfit z Merina vyprat, můžete ho klidně prát v pračce, nebo třeba jen vymáchat v řece. Schne velmi rychle, což se hodí hlavně při cestování a expedicích.

Jo to velice lehký materiál a ve vašem batohu ho ani neucítíte. Merino vlákno měří v průměru asi jako desetina vlasu a je neuvěřitelně ohebné.
 

Teplo i v mokru

Když vás po cestě stihne náhlá přeháňka, nebo když se hodně zapotíte, nemusíte se bát, že budete mít pocit vlhka a bude vám zima. Merino má kapacitu pohltit vlhkost odpovídající až 40% své váhy, než začne být na dotek mokré. Je to nejlepší materiál pro udržení tělesné teploty ve vlhku a mokru.